#1 2015-01-12 19:43:33

ślusarek

Administrator

Zarejestrowany: 2008-12-11
Posty: 52
Punktów :   

Na początek

No i mamy kolejny rok, w który wchodzimy z całym balastem wszystkiego co dobre i złe. Zła organizacja pracy, bałagan, niegospodarność, rozbudowana administracja i nadzór, zła jakość, złe warunki pracy, niskie płace, itd. Panuje powszechne zniechęcenie do tej firmy. Brak aktywności na tym forum też o czymś świadczy. Robotnicy mają wszystko gdzieś bo i tak nie mają jakiegokolwiek wpływu na to co się dzieje w tej firmie a prezesa nie obchodzą opinie pracowników. Jako, że prezes firmy zatrudnia głównie Ukraińców (jest ich juz ponad 50%) nie ma nadziei na jakąkolwiek poprawę warunków pracy a tym bardziej płacy. Na domiar złego prezes zdecydował się na zmianę systemu  czasu pracy dla robotników. Najpierw miało być 12godz przez 3dni. Jednak w ostatniej chwili zmienił go na 12 godz przez dwa kolejne dni, z tym jeden dzień na 6.00 rano a drugi na 18.00 do 6.00. W firmie system 12 godzinny już funkcjonuje w stosunku do operatorów obrabiarek od paru lat. Jednak praca na innych stanowiskach jest nieporównywalna. Praca na innych stanowiskach robotniczych to praca praktycznie cały czas na nogach albo w pozycji klęczącej lub schylonej. Nie ma tu możliwości posiedzieć tak jak przy obrabiarkach. Taka praca przez 12 godz to szczyt ludzkiej wytrzymałości.
     Wprowadzenie takiego systemu czasu pracy w tej firmie nie jest obecnie ani racjonalne ani uzasadnione potrzebami firmy i jest w zasadzie sprzeczne z przepisami kodeksu pracy (art.135§1 KP). Jest to kolejny przejaw ignorancji prezesa oraz lekceważenia  robotników. Nie obchodzi go to, że system ten jest nieludzki, szkodliwy dla zdrowia i że wprowadza chaos do życia  osobistego i rodzinnego robotników. Nie przejmuje sie wzrostem negatywnych nastrojów, przy obecnych płacach jeszcze bardziej zniechęcających do starannej i wydajnej pracy. Nie rozumie, że ludzie po 8 godz pracy są wyczerpani, tym bardziej na nockach. Tylko patrzeć jak coraz więcej ludzi (Polaków) będzie z firmy odchodzić. Dla prezesa liczy się tylko interes firmy (czyt.osobiste korzyści). Wcale nie obawia się konsekwencji ze strony PIP i niemrawych związków zawodowych, które jak dotąd nie kwestionują jego poczynań. Wnioski nasuwają się same. Smutne i przykre, że robotnicy w tej firmie są traktowani przedmiotowo...żałosne są przy tym hasła o nadrzędności czynnika ludzkiego w tej firmie. Niestety ale są to konsekwencje zgody narodu na drapieżny kapitalizm i egoizm kierujących firmami.
    Teraz z innej beczki. Otóż w starej hali został uruchomiony nowy system oczyszczania powietrza, zamontowany pod samym dachem. Znamienne jest to, że decyzja o montażu tego systemu zapadła nie z powodu szkodliwości pyłów dla robotników ale dla ...komputerów sterujących obrabiarkami (!). Przyrasta na bocznicy liczba nie odbieranych gotowych pociągów do Niemiec. A dlaczego to nie wiem...Na razie udaje się Pesie przemycać do Rosji tramwaje. 
Jako, że zaczął sie nowy rok pozostaje mi tylko życzyć spełnienia nadziei na lepsze warunki pracy i płacy. Na ra...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.skrawmech.pun.pl